Östaki Borusu Disfonksiyonu
  Bookmark and Share

Östaki borusu, orta kulağı gırtlağın damağın hemen üzerindeki kısmına bağlayan küçük, dar bir kanaldır. Yetişkinlerde uzunluğu yaklaşık 1.5 inç (3.80 cm) olan bu borunun görevi orta kulaktaki basıncı dışarıdaki atmosferik basınca eşit olacak şekilde ayarlamaktır. Östaki borusu ayrıca orta kulağı gırtlağın üst tarafından kaynaklanan salgılardan korur ve orta kulaktaki sıvıların gırtlağa süzülmesini sağlar. Kısacası, Östaki borusu kulak zarının her iki tarafındaki basıncı eşitler ve orta kulakta sıvı birikmesini önler.

Normalde orta kulak hava ile doludur ve Östaki borusu yaklaşık üç dakikada bir yutkunma veya esneme sebebiyle kısacık bir an için açılır. Bu olduğunda, dış kulaktaki hava, orta kulağın mukoz zarı tarafından emilmiş olan havanın yerine geçebilir. Bu süreç orta kulaktaki basıncın dışarıdaki basınçla eşitlenmesini sağlar ve yükseklikte oluşan bir değişiklikte özellikle farkedilir.

Östaki Borusu Disfonkisyonu Hakkında

Fakat Östaki borusunun temel fonksiyonu birşey tarafından engellenirse kulak problemine veya Östaki borusu disfonksiyonuna yol açabilir. Östaki borusunu birşey tıkarsa düzgün bir şekilde açılmayabilir ve bu da orta kulak ile dışarıdaki hava basıncı arasında bir fark yaratır. Bu basınç dengesizliği kulak rahatsızlığına, doluluğa ve ağrıya sebep olur ve hafif bir duyma kaybına yol açabilir. Ayrıca etkilenen kişi, barotitis media (yükseklikte oluçan değişiklikten dolayı şişen gırtlak sebebiyle Östaki borusunun tıkanması), otitits media (orta kulak infeksiyonu), tinnitus (kulak çınlaması) ve vertigo (baş dönmesi hissi) gibi rahatsızlıklar geliştirebilir.

Östaki borusu tıkanıklığı tedavi edilmezse orta kulakta sıvı birikerek seröz otitis media denilen bir rahatsızlığa yol açabilir. Geçici işitme kaybına yol açabilen seröz otitis media, üst solunum yolu infeksiyonlarına yatkınlıklarından dolayı çocuklarda oldukça yaygındır.

Tıkanıklıklar nadiren Östaki borusunun sürekli açık kalmasına yol açabilir (bir tuğla desteğiyle kapının açık kalması gibi). Bu duruma Östaki borusunun anormal açıklığı adı verilir. Östaki borusu açıkken kişi kendi nefes alışını ve kendi sesinin yankılanmasının duyabilir. Anormal açıklık kulakta doluluk ya da tıkanıklık hissi yaratsa da duyma kaybına yol açmaz.

AnswersMedia LLC yazı işleri personeli tarafından yazılmıştır.

Doctors Office Media tarafından gözden geçirilmiştir.

© 2011 AnswersMedia LLC Tüm hakları saklıdır.